Terapia czaszkowo-krzyżowa (cranio-sacralna) – co to jest?

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest jedną z metod fizjoterapeutycznych, stworzoną przez amerykańskiego osteopatę Williama Sutherlanda. Dzięki jego obserwacjom wiemy, że ośrodkowy układ nerwowy oraz struktury z nim sprzężone – czaszka, półkule i opony mózgowe, opony rdzenia kręgowego, płyn mózgowo-rdzeniowy oraz kość krzyżowa – podlegają stałym ruchom. Każdy mikrouraz, przeciążenie czy nadmierne napięcie tych struktur może spowodować różnorodną dysfunkcję w naszym organizmie.


TCK to jedna z naturalnych, manualnych technik leczenia. To nieinwazyjna metoda, która polega na delikatnym uciskaniu okolic przepony, miednicy, czaszki, kości krzyżowej i klatki piersiowej. W terapii tej bardzo ważną rolę odgrywa mechanizm rytmu czaszkowo-krzyżowego. Składa się on z następujących elementów:

  • rytmiczne krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego,
  • wewnętrzna ruchliwość rdzenia kręgowego i mózgowia,
  • ruchomość i giętkość kości czaszki,
  • zmieniające się napięcia twardej opony mózgowej,
  • oddechowa ruchomość kości krzyżowej w stawach krzyżowo-biodrowych.

Kiedy stosować?

Lista schorzeń i dolegliwości, które można leczyć czy też minimalizować ich objawy za pomocą tej naturalnej metody, jest bardzo długa. Dzięki TCK można leczyć bóle pleców i kręgosłupa, rwę kulszową, ból i drętwienie barku, zapalenie korzonków, jak również bóle i zawroty głowy, w tym migreny. Ponadto ten rodzaj terapii może okazać się skuteczny u osób skarżących się na problemy ze słuchem lub wzrokiem, zapalenie zatok, schorzenia żuchwy, wady wymowy lub zgryzu.

Co ciekawe, terapię tą mogą stosować też osoby z problemami natury psychicznej. Ponoć TCK może pomóc w przypadku wystąpienia psychozy, autyzmu, zaburzeń osobowości, dysleksji, problemów z koncentracją. Dzięki tej metodzie można też zminimalizować negatywne skutki stresu.

Wróć Dalej